مطلب وبلاگ

چگونه میزبانی خوبی داشته باشیم

مطالب آموزشی

چگونه میزبان خوبی در تالار عروسی باشیم : مهمانداری شرایطی دارد که باید به ان توجه کرد تا به نحوه شایسته از مهمان استقبال کرد که در این مطلب نکاتی را بیان می کنیم که دانستن ان خالی از لطف نیست و برای برگزاری یک مراسم عالی و بی نظیر به شما کمک می کند.

باید توجه کنیم به این نکته که در مراسم ها و مهمانی ها هر چقدر هم مراسم باشکوه و بی عیب و نقص و پر از زرق و برق هم باشد اما کسی مهمانان را تحویل نگیرد برخورد گرم و صمیمی با آن ها نداشته باشد و برای عرض ادب و خوش آمد گویی سمت مهمان ها نرود این رفتار میزبان یک بی ادبی به مهمان تلقی میشود و این رفتار اصلا پسندیده و در شان یک میزبان نیست و میهمانان خاطره ی خوبی از یک جشن نخواهند داشت میزبانی و مهمانداری آداب و رسوم خاصی دارد که هر میزبان برای داشتن یک جشن خوب و بی عیب نقص باید آن ها را رعایت کند.

چگونه میزبان خوبی در تالار باشیم

برای خوش آمدگویی به مهمانان چند نفر از بزرگترهای میزبان جلوی ورودی تالار به صورت خطی برای استقبال از مهمانان می ایستند. با این حال استقبال گرم و از مهمانان که درواقع دوستان و آشنایان خود شما هستند را نباید نادیده گرفت. به جز ایستادن بر در ورودی تالار یا جایی که مراسم برگزار می شود می توان روش های بهتری را هم انتخاب کرد برای تا می توانید برای احترام بیشتر از مهمانان خود به گرمی استقبال کنید. از جمله وظایف میزبان برای استقبال از مهمان با روی گشاده و لبخند وارد سالن شوید برای اینکه میهمان دعوت شما را پذیرفته باید از مهمان تشکر کرد. میزبان همه مهمان ها را باید به یک چشم ببیند و از همه به یک صورت پذیرایی کنند و بر اساس ثروت و مقام انها از انها پذیرایی نکند و بین مهمان ها تبعیض قائل نشوند.

حتما مکانی را برای عوض کردن مهمان ها در نظر بگیرد و جایی را برای اویزان و یا نگه داری وسایلشان را به مهمان اختصاص دهند. دما را برای مهمان بر اساس فصل تنظیم کن چنان چه مهمان ها ابراز سرما یا گرما کردند وسائل سرمایشی و گرمایشی را روشن کند. جایی را برای بازی بچه ها در نظر بگیرد تا مجلس تان شکیل تر و فضای بهتری داشته باشید.

چینش مهمان ها هم مهم است، برای نشاندن مهمان ها در کنار یکدیگر بهتر است افرادی که در رده سنی نزدیک به هم هستند در کنار همدیگر بنشینند، به صورتی که بزرگترهای فامیل در صندلی های بالایی و جوانترها در اطراف آنها بنشینید و بهتر است مهمان های متاهل هم در مقابل یکدیگر و زوج های نامزد در کنار یکدیگر بنشینند و از مراسم لذت ببرند و یک جشن باشکوه را تجربه کنند

یک مهمانی خوش آمدگویی برگزار کنید

مهمانی یعنی دور هم جمع شدن برای شادی بیشتر و سپری کردن لحظات خوب و خوش کنار همدیگر، مهمانی دادن از آن کارهایی است که واقعا برای روحیه خوب است وبرای میزبان و مهمان لحظات شادی رو فراهم می کند. مهمانی دادن و به مهمانی رفتن هم مثل سایر کارها آداب و رسوم خاص خودش را دارد برای انجام آن دقت کافی داشته باشیم تـا لحظات خوب و به یاد‌ ماند‌نی هم برای میزبان و هم مهمانان فراهم شود.

مطالعه کنید :   انتخاب یک تالار مناسب برای عروسی

برای آشنایی با هم دیگر مهمانی دادن می تواند بهترین روش باشد

معمولا بعضی خانواده ها برای آشنایی بیشتر با همدیگر قبل از مراسم عروسی و برای هماهنگ شدن بهتر با هم یک مهمانی ترتیب می دهند که تعدادی از فامیل ها دور هم جمع می شوند و باهم آشنا میشوند.

فراموش نکنیم که این روش مهمانی یک روش خوش آمدگویی مناسب و ویژه است به این صورت که اعضای خانواده و اقوام طرفین در این مهمانی بیشتر با هم آشنا شوند و از برنامه هایشان از روز تالار و اجرای جشن آگاه شوند تا در ان روز هماهنگ تر باشند و هم از کارهای مثل معرفی کردن افراد به همدیگر در طول مراسم اصلی انجام میشود که بسیار زمان بر و کسل کننده است اجتناب شود. پس این آشنایی از قبل خیلی بهتر است. شروع این مهمانی و میزبانی آن می تواند در منزل هر یک از خانواده ها یا خانواده پسر و یا خانواده دختر صورت بگیرد و یا در یک کافه شیک و با روی باز و دلگشا برگزار شود و یک روز خوب را برای مهمانان رقم بزند.

یادمان نرود که شرط و هدف شرکت در مهمانی هم این است که مهمانان بتوانند با یکدیگرآشنا شوند و با هم گرم بگیرند و مجلسی شاد و دلپذیری را تجربه کنند تا در این صورت برای روز عروسی و جشن تالار لحظه شماری کنند. عروس خانم های عزیز هم با شرکت در این مهمانی با این کار می توانند وقت بیشتری برای صحبت کردن در مورد برنامه های تالار و ازدواجتان به هرکدام از مهمانان اختصاص می دهند و با این کار روز جشن بسیار کمتر وقت برای آشنایی با مهمان ها صرف می کنند و از جشن لذت میبرند.

هنگام سرو شام بر سر میزها حاضر شوید

روز عروسی هر کسی به یاد ماندنی ترین روز زندگی آن فرد است که باید به بهترین نحوه احسن زیبا و باشکوه اجرا شود. طرز برخورد شما با مهمان ها خیلی مهم است شما که با میهمانانتان رفتار صحیح، صمیمی و قدرشناسانه برای آمدنشان به مراسمتان، رفتار کنید. رفتار خوب و با وقار شما باعث می‌شود که جشن شما ورفتار با وقارشما تا سالیان سال در خاطر میهمانانتان چیزی جز عروس یا دامادی دوست ‌داشتنی، زیبا و متواضع نخواهد ماند. این مورد هم یادتان باشد این میهمانی فقط درمورد شما نیست، بلکه همانقدر که باید به شما خوش بگذرد به مهمان ها هم خوش بگذرد به همه با لبخند صحبت کنید و خوش آمد گویی گرم و شیرینی داشته باشید حتما پس از وارد شدن به مراسم، به تک‌تک میزها سر بزنید و خوش آمد کنید.

 

دیزاین تالار عروسی

درصورت امکان حداقل دوبار در طول مراسم به دیدن تک‌تک میهمانان بروید و از آنها تشکر و قدردانی کنید و مجلس را برای آن ها به یاد ماندنی کنید. معمول ترین روش خوش آمد گویی به مهمانان هم حضور عروس و داماد بر سر هریک از میزها در طول سرو شام است. عروس و داماد هر کدام به سمت مهمان های خود می روند و با لبخند ان ها را به صرف غذا دعوت می کنند. بعد از صرف شام هم دوباره سر هر میز برید و از مهمان ها بابت حضورشان تشکر کنید. این کار باعث احساس خوشحالی مهموناتون میشه. مخصوصا افراد پیر تر که از این حس رفتارتان مودبانه اتان خوشحال تر میشن، هیچ نیازی نیست که بر سر هر میز زمان خیلی زیادی را صرف کنید و لزومی ندارد که برسرهمه میزها حاضر باشید. همین که به بزرگترها خوش امد کردید کافی است و این کار فقط نشونه ی ادب و نزاکت شماست؛ و ایده ای دیگر هم می توانید بر روی تک تک میز ها کارت های که نوشته های قدردانی از مهمان ها با جملات زیبا چاپ شده را قرار دهید.

بعضی ها به نشانه تشکر از حضور میهمان ها برای آن ها هدیه های کوچک تهیه می کنند؛ و بعد از صرف شام عروسی و موقع خداحافظی، بهترین و مهربانانه ترین رفتار این است به هرکدام از مهموناتون یادگاری های کوچیک که تهیه کردید بدهید تا همیشه با با دیدنش به یادتون باشند. نیازی به هزینه بالا هم نیست با کوچکترین و کمترین وسایل هم می شود یک هدیه یاد بود تهیه کرد.

برای سردر مراسم برنامه ریزی خاصی کنید

در انتخاب باغ تالار عروسی یا تالار عروسی باید نهایت دقت خود را بکنید و مکانی را انتخاب کنید که مسیری جدا برای ورود عروس و داماد به جایگاه را داشته باشد انواع دیزاین ها و طراحی های باشکوه را می توانید برای تزیین این ورودی انجام دهید.

تزیین ورودی تالار عروسی کاملا امری سلیقه ای و شخصی است هرچه تزیین ورودی زیباتر باشد سالن شکیل تر میشود

باید در انتخاب فردی که جهت این تزئینات انتخاب می شود تحقیق کرد و یک دیزاینر حرفه ای را انتخاب کرد فردی باتجربه و حرفه ای که خیالتان را راحت کند تا برای روز جشن استرس نداشته باشید… با دیزاینر مانند افرادی که در تشریفات عروسی کار می کنند قرارداد همکاری ببندید و ایده ها و نظرات خود را به او دیزاینر منتقل کنیدو کار دیزاین ورودی را به او واگذار کنید.

برای دیزاین ساده و شیک هم میتوانید در مسیر ورود پارچه ای از تور با مروارید تهیه کرده و مسیری را جهت عبور عروس و دماد ایجاد کنید تا به هرچه باشکوه تر شدن مراسم شما کمک کند می توانید برای زیبا کردن ورودی باغ از نورپردازی و بادکنک ارایی هم استفاده کنید.

 

جایگاه مهمان ها هم باید طوری باشد که آن ها شما را راحت ببنند و از مراسم غافل نشوند

اگر صندلی مهمان‌ها، بیش حد از محل اجرای مراسم ازدواج دورتر است و تعداد همان ها هم زیاد است می توانید یک میکروفن و تعدادی باند برای گوشه های باغ در نظر بگیرید بنابراین برای اجرای یک مراسم خوب با یک فرد مسئول برنامه ریزی مراسم عروسی و یا یک شخص مطمئن را برای این کار در نظر بگیرید. ورودی تالار را طوری آماده کنید که به محض ورود شما مهمان ها مشغول نباشند و از شما استقبال کنند میزها را از نوشیدنی ها و شیرینی طوری بچینید که تا آمدن عروس مهمان ها مشغول پذیرایی از خودشان شوند.

براساس تعداد مهمان ها تصمیم بگیرید

بنا به تعداد مهمان هایی که دارید تصمیم بگیرید که چه برنامه هایی دارید.

برای خوش آمد گویی و تشکر بابت حضورشان درعروسی اگر تعداد مهمان هایتان کم است پس این وقت زیادی از شما نمیگیرد.

که با مهمان ها برخورد صمیمانه داشته باشید، می توانید به طور خلاقانه ایده ها و راه های دیگری برای خوشامد گویی داشته باشید؛ مثلا به طور همزمان در ابتدای مراسم در حالی که شانه به شانه همسرتان وارد تالار عروسی شوید، گذرا از تالار عبور کنید و به طور ضمنی با مهمانان خوش و بش کنید.

ولی اگر تعداد مهمان‌های شما زیاد است وجمعیت در تالار شما سر به فلک می‌زند، به طرحی جدید برای خوش آمد گویی فکر کنید.

تالار عروسی

یک برنامه ریزی دقیق داشت باشید در ذهن خود یک جایگاه مشخص برای مکان نشستن هر مهمان در نظر بگیرید تا آشفته گی و شلوغی در میان نباشد. این را تصور کنید که دوست مجرد شما درکجای سالن و کنار چه کسی خواهد نشست. اگر مهمان های مجردی در عروسی حضور دارند که دوست شما بخوبی میشناسد، پس دیگر مشکلی وجود ندارد و همه چیز برنامه ریزی شده است. اگر زوج‌ها در مهمانی هستند و یا مهمان‌های مجردی حضور دارند که دوست شما آنها را نمی‌شناسد، اگر خواستند که همراه داشته باشند و از شما پرسیده شد برای شما همیشه بهترین دلایل می‌توانند محدویت جا، بودجه و یا لیست بی پایان مهمان‌های پدر و مادر شما باشند.

برای انجام تمام کارها یک مسئول انتخاب کنید که نظم را برقرار کند و مسئولیت پذیر باشد و اگر خواستید یکی از برنامه هایتان را تغییر دهید حتما مسئول تالار یا مسئول برنامه هایتان را از آن اگاه کنید. مهمان ها را از مراسم مطلع کنید تا اگر دیر به تالار رسیدید مهمان ها سردرگم نشود می توانید کلیپ ساخته شده آتلیه اتان را برای حضار پخش کنید که تا آمدن شما مهمان ها سرگرم کنند

پاسخ دهید